Miłośnik motoryzacji i motorsportu. Staram się cieszyć pasją na różne sposoby - od dziennikarstwa, przez amatorską rywalizację na torze, po konstruowanie bolidów w ramach AGH Racing - zespołu Formuły Student.

Na tą informację czekali wszyscy fani Toyota i Subaru, bo modele GT86/BRZ choć były niedocenione to oferowały bardzo dużo w przyzwoitych pieniądzach i z dobrym zapleczem

Stało się to, na co zapewne wielu fanów japońskiej motoryzacji czekało. Przez ostatnie miesiące obie firmy wspominały o następcach dla GT86 i BRZ, ale dopiero niedawno wypuszczono oficjalną informację prasową w tym, temacie. W “Toyota and Subaru Agree on New Business and Capital Alliance” mogliśmy dokładnie zagłębić się w warunki i detale współpracy, w tym na wspólnym rozwoju następnej generacji ich bliźniaków. Choć nie wiadomo o nich dużo, to sam główny inżynier Toyoty mówi, że następna generacja GT86 będzie się prowadziła znacznie lepiej niż najnowsza Supra. A w gąszczu plotek słyszy się, że samochody sportowe mają zmienić platformę Subaru na architekturę TNGA Toyoty, z silnikiem zapożyczonym od Ascent. Choć na ten moment nie zanosi się, aby następna generacja miała zadebiutować w niedalekiej przyszłości.

Toyota

Jednakże co ciekawe, GT86 i BRZ nie będą jedynymi modelami wspólnie tworzonymi przez obie japońskie marki. W planach jest również pojazd z napędem na 4 koła, który pozwoliłby Subaru na wykorzystanie napędu hybrydowego od Toyoty. Ponadto sporo pracy i zasobów zostanie poświęconych w celu rozwoju autonomicznej jazdy i „połączeń” między samochodami. Ale zapewne wkrótce najgłośniej będzie o ich wspólnym samochodzie elektrycznym, który wykorzysta doświadczenie z elektryfikacji od Toyoty, oraz doświadczenie w temacie napędu na 4 koła Subaru.

Toyota

W związku z nową umową udziały Toyota w Subaru zwiększą się z 16,83% do 20%, a samo Subaru stanie się spółką stowarzyszoną z Toyotą, wykupując również akcje Toyoty za około 740 miliony dolarów.
Temat zaiste ciekawy, ale niestety przez małą ilość informacji zarówno o następcach GT86 i BRZ, jak i nowych projektach wspólnych, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać na kolejne wiadomości czy pierwsze zdjęcia szpiegowskie prototypów

Toyota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *