E30

To stare, na pozór zwykłe BMW serii 3 (E30), sprzed ponad 30 lat zostało wystawione na sprzedaż za 39 500 dolarów. Skąd tak wysoka cena? Diabeł tkwi w szczegółach.

Już nie raz pisaliśmy o E30, drugiej generacji serii 3, oraz pierwszej, która była sprzedawana w wariancie M3. Ten samochód jest legendarny i raczej nie trzeba go nikomu przedstawiać. (Jeśli jednak tak, to odsyłamy do innych naszych tekstów o E30)

E30

W serwisie eBay pojawiło się ogłoszenie sprzedaży na pozór niczym nie wyróżniającego się E30 za astronomiczną kwotę niecałych 40 tysięcy dolarów (ok. 158 tysięcy PLN). Jednak gdy już podniesiemy opadniętą szczękę i zgłębimy lepiej ogłoszenie, dowiemy się iż samochód ten, który w roku 1986 rozpoczął swój żywot jako skromna Trójka, niedługo potem otrzymał pełny pakiet Hartge H28 w Niemczech, tuż przed eksportem do Japonii. Firma ta słynęła ze świetnych modyfikacji aut marki BMW w tamtych czasach.

A więc co obejmuje pakiet Hartge?

Więcej, niż mógłbyś się domyślić. Stylistyka uległa zmianie, choć nie krzyczy ona z daleka o swojej wyjątkowości. Zmieniony został przedni zderzak, listwy drzwiowe, dodano emblematy tunera, a linię boczą po obu stronach zdobią pasy będące sygnaturą marki Hartge. Całość podkreślają obręcze OZ. Wewnątrz 4-ramienna kierownica Momo, dodatkowe zegary kontrolne na desce rozdzielczej i świeże dywaniki. Auto jest wyposażone również w klimatyzację, co było rzadką opcją w tamtych czasach.
Jednak najważniejsze jest to co za kulisami. Zmieniony został silnik. Rzędowa szóstka M30, o pojemności 2.8 osiąga moc 210 KM oraz moment na poziomie 270 Nm, dzięki zmienionym między innymi; tłokom, wałowi korbowemu, pokrywie wałka rozrządu oraz kolektorowi wydechowemu. Takie parametry silnika, nawet z automatem, z którym jest on sprzężony, powinien dać autu podobne osiągi do BMW E30 M3.
Zawieszenie usztywniono stabilizatorami, oraz zastosowano dyferencjał o ograniczonym poślizgu

E30

Samochód posiada oryginalny lakier w kolorze Alpejskiej Bieli i przejechał jedynie 29 tysięcy mil (około 47 tysięcy kilometrów). Pikanterii dodaje fakt, iż takich E30 H28 powstało jedynie (uwaga) 20. Czy kwota jak za nową Serię 3 jest uzasadniona, to pozostawiamy do oceny własnej.

E30

Foto. z ogłoszenia na eBay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *