Redaktor | Fotograf

Tesla Roadster to pierwszy model amerykańskiego producenta. Był on rewolucyjny w swojej klasie i sprawił, że o sportowych autach elektrycznych zrobiło się głośno. Elon Musk w międzyczasie skupił się na podboju innych segmentów modelami S, 3, X, Y. Nie porzucił jednak idei auta sportowego. Tesla Roadster 2.0 ma nadejść jeszcze w tym roku, a osiągi będą nie z tej ziemi.

Po wielu latach oczekiwania i przekładania dat premiery nowej generacji elektrycznego auta sportowego ciężko jest dalej wierzyć słowom Elona Muska. Tesla Roadster 2.0 ma jednak trafić do klientów już na początku przyszłego roku. Zadośćuczynieniem mają być jeszcze lepsze niż pierwotnie ogłoszone osiągi. Sprint do 60 mph ma zająć mniej niż sekundę, co jest niewyobrażalnym wynikiem. Jednak czy Tesla poradzi sobie z tak zaawansowanym wyzwaniem i podoła zbliżającemu się terminowi produkcji?

Pierwszy prototyp Tesli Roadster 2.0 pojawił się już 7 lat temu. Wtedy pierwszą oficjalną datą premiery został 2020 rok, co okazało się jednak zbyt ambitnym terminem. Następnie wszystko poszło już z górki. Każdego roku klienci, którzy wpłacili 50 tysięcy dolarów zaliczki, otrzymywali informację o przesunięciu daty premiery o kolejny rok. Właśnie okazało się, że będą musieli czekać jeszcze minimum 365 dni, ponieważ sportowy elektryk nie trafi na drogi wcześniej niż w 2025 roku. Podobnie było w przypadku modelu Cybertruck, którego debiut rynkowy odbył się dopiero niedawno, a opóźnienie wyniosło aż 4 lata.

Dane techniczne modelu nie są jeszcze dokładnie znane. Tesla Roadster 2.0 ma jednak osiągnąć 60 mil/h w czasie mniejszym niż sekunda. Oznacza to sprint do setki w okolicach jednej sekundy, co ciężko sobie wyobrazić. Najszybszy obecnie samochód elektryczny, czyli Rimac Nevera osiąga 60 mil/h w czasie 1,7 sekundy. Roadster z pewnością będzie wyposażony w dużą baterię, ponieważ zapowiadany zasięg ma wynieść ponad 500 kilometrów. Elon Musk zapowiedział, że premiera auta będzie przygotowana pod koniec tego roku, natomiast pierwsze egzemplarze trafią do klientów dopiero na początku 2025 roku.

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *