Redaktor | Fotograf

Francuskie samochody od zawsze wyróżniały się ciekawą stylistyką. Modele takie jak Renault 5 na trwałe weszły do popkultury dzięki swoim charakterystycznym kształtom. Po wielu latach Francuzi postanowili reaktywować swój kultowy model. Na rynek już niedługo trafi Renault 5 E-Tech, które zostało właśnie pokazane na targach w Genewie.

Producenci w ostatnim czasie garściami czerpią ze swoich kultowych modeli. Wraz z modą na elektryfikację ma to spowodować wzrost zainteresowania samochodami na prąd. Jednym z przykładów może być nowy Fiat 500e, jednak nie tylko Włosi elektryfikują ikoniczne modele. Renault 5 to jeden z najsłynniejszych aut francuskiego producenta. Na targach w Genewie zaprezentowano nowy model o identycznej nazwie w odmianie E-Tech. Poza nawiązaniami do kultowego już modelu, Renault 5 E-Tech pokazuje francuską wizję przyszłości.

Renault 5 E-Tech 100% electric jest pełne odwołań do swojego starszego „brata”. Są to między innymi kolory w stylu pop-artu, reflektory o figlarnym „spojrzeniu”, pionowe tylne światła, atletyczne błotniki, kolorowa uszczelka dachowa, wlot powietrza w masce. Projektanci postawili na reinterpretację wielu detali, które weszły na stałe do zbiorowej wyobraźni, na miarę początku XXI wieku i ery mobilności elektrycznej. Jednocześnie pojawiło się kilka nowych elementów, takich jak elementy aerodynamiczne, których nie było w oryginalnym Renault 5, niemniej konieczne dziś w celu optymalizacji wydajności energetycznej samochodu, są niemal niewidoczne, tak jak wyprofilowany klosz, który pokrywa tylne światła i ułatwia opływ powietrza. We wnętrzu charakterystycznym przedmiotem jest uchwyt na bagietkę, co jest z pewnością ciekawym detalem we francuskim aucie.

Pod maską znajdziemy silniki elektryczne w trzech odmianach mocy. Podstawowy wariant rozwinie 95 KM, kolejny 122 KM, a najmocniejsza odmiana 150 KM. Każda z wersji otrzyma baterię o pojemności 52 kWh, co zapewni zasięg aż do 400 kilometrów. W przypadku auta miejskiego jest to znakomita wartość. Renault 5 E-Tech otrzyma również wsparcie ładowania mocą do 100 kW. Renault 5 E-Tech 100% electric trafi na rynek we wrześniu 2024 roku (w zależności od kraju). Planowane wprowadzenie do sprzedaży w Polsce to luty 2025 roku.

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *