Produkowany od 2017 roku Mercedes klasy X kończy swój, trzeba przyznać, krótki żywot. Tworzony przy współpracy z Nissanem model, nie okazał się rynkowym hitem. Czyli jak widać wsadzenia do auta użytkowego pierwiastka luksusu nie wyszła niemieckiej marce na dobre.

Pogłoski o zakończeniu produkcji pojawiały się w mediach motoryzacyjnych już w lipcu zeszłego roku. Te plotki okazały się być prawdziwymi. Mercedes potwierdził zakończenie produkcji modelu, która ma przyjść w maju 2020 roku. Wtedy to bramy fabryki Nissana opuści ostatnia klasa X. Świadczy o tym wypowiedz przedstawiciela Mercedesa. W wywiadzie dla Auto Motor und Sport, mówi, że klasa X to produkt niszowy ważny tylko na niektórych rynkach takich jak m.in Australia czy RPA. Dodaje również, że marka skupiona jest na obserwacji rynku, a jej celem jest dostosowanie się do potrzeb klienta. Mimo, że klasa X jest modelem stosunkowo świeżym, firma zdecydowała się ją porzucić.

Początkowy plan, mówił o wycofaniu X klasy jedynie z rynku europejskiego. Jednak potrzeby klientów z Ameryki Południowej nie zachęciły Mercedesa do produkcji tego modelu na tamtejsze rynki. Wynika to przede wszystkim z ceny jaką musimy zapłacić za pick-up’a Mercedesa w porównaniu do konkurentów. Analizując ceny bliźniaczych do X klasy modeli za Mercedesa musimy zapłacić prawie 16 000 euro więcej niż za Nissana Navarę. Warto podkreślić, że jedynym wariantem obecnie dostępnym na rynku jest wersja X350d wyposażona w wysokoprężny motor V6.

Dostępna od końca 2017 roku klasa X, w roku 2018 sprzedała się w liczbie jedynie 16,700 egzemplarzy. W 2019 roku było jeszcze gorzej. Popyt spadł do 15,000 sztuk. Jedno jest pewne. Plany jakich mogliśmy się doszukiwać dla klasy X stają się nierealne. Nie będzie żadnego liftingu, ani wprowadzenia do gamy jednostki V8. Jedynym pewnikiem w przypadku tego modelu jest data zakończenia produkcji. Czy będziemy tęsknili na tym modelem? Chyba, nie. Samochód wykonany w bardzo dobry, jak na Mercedesa przystało, sposób i chyba właśnie to stało się głównym czynnikiem uśmiercenia tego modelu.

Foto. materiały prasowe Mercedes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *