Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Nie często można spotkać na drodze taki samochód jak Koenigsegg Jesko, a tym bardziej posłuchać jak brzmi jego silnik, ale ten film da wam taką możliwość

Przy obecnych normach WLTP 2.0 ciężko o dobry dźwięk nowego samochodu o czym idealnie świadczy dźwięk chociażby A35 AMG. Kastracja wydechów i silników z ich pięknego brzmienia to codzienność. Na szczęście są jeszcze samochody, które mają dźwięk przyprawiający o ciarki na całym ciele. Jednym z takich samochodów jest Koenigsegg Jesko, który właśnie przechodzi testy drogowe i mogliśmy usłyszeć jak samochód brzmi na żywo, bo wszystko zostało dokładnie nagrane. Jak zatem wypada nowy hipercar od szwedzkiego producenta? Posłuchajcie sami…

https://youtu.be/g4-1QP-74Eg

Każdy Koenigsegg jest wyjątkowy ze względu na mały nakład produkcyjny, ręczne wykonanie i osiągi wręcz nie możliwe do osiągnięcia przez tak małego producenta, a jednak się udało. Jesko jest wyjątkowe pod każdym względem, bo nie tylko pozwala osiągnąć czas 33,29 sekundy przy próbie 0-400-0 km/h, co jest aktualnym rekordem świata, ale również posiada 7 sprzęgieł w skrzyni biegów. Jak to możliwe? Po prostu konstrukcja dwusprzęgłowa jest przestarzała, a tak poważnie to auto ma 9 biegów i system nazywa się Light Speed Transmission (rozwinięcie skrzyni DCT). Można dzięki temu zmienić bieg z 7-ego na 4-ty i trwa to ułamki sekund. Wystarczy mocniej wcisnąć manetkę przy kierownicy i gotowe, a auto przyspiesza z pełną mocą.

Jak już przy mocy jesteśmy to powiedzmy coś o silniku i tak Jesko ma 5-litrowe V8 o mocy 1600 KM i 1500 Nm. Robi wrażenie? Powinno, bo ten zestaw pozwala rozpędzić się do 487 km/h. Blisko 500 km/h, prędkość nie do wyobrażenia przez przeciętnego kierowcę, który najwięcej jechał 200 km/h (na niemieckiej autostradzie oczywiście). Oczywiście wszystko ma swoją cenę i tak za Jesko trzeba zapłacić prawie 12 milionów złotych, ale nie szukajcie drobnych, bo powstanie zaledwie 125 sztuk i wszystkie się sprzedały. Auto widoczne na filmie to muł testowy, bo samochody dla klientów będą produkowane od 2020 roku.

Foto. materiały prasowe Koenigsegg

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *