Redaktor | Fotograf

Wynik jest dość zaskakujący, zwłaszcza patrząc na różnicę w mocy wszystkich samochodów. Jak wypada nowe BMW M4?

Choć nowe BMW M4 jest kontrowersyjnym modelem, jedno trzeba przyznać: w porównaniu do poprzednika zyskało na mocy. Jednak czy to wystarczy, aby wyrównać różnicę w masie, która także jest dość duża? Aby to zweryfikować, carwow przeprowadziło stosowny test. Do pojedynku stanęło jednak także M440i, które jest modelem z serii M Performance. W przeciwieństwie do obu generacji M4 posiada napęd xDrive, który powinien pomóc przynajmniej w wyścigu na 1/4 mili.

Jednak czy tak się stało? Faktycznie na samym początku, to M440i okazało się najszybsze, jednak tuż przed końcem wyścigu, bez problemu zostało dogonione przez obie generacje M4. Końcowym wynikiem okazało się zwycięstwo najnowszego modelu, tuż za nim uplasował się poprzednik. Różnica między nimi to jedynie 0,1 sekundy, a nowe M4 pokonało dystans 1/4 mili w czasie 11,9 sekundy. Identyczna różnica dzieliła poprzednią generację M4 i M440i.

Nowe BMW M4

To jednocześnie dużo i mało. M440i wyróżnia się napędem na 4 koła, a poprzednie M4 jest zauważalnie lżejsze niż obecna generacja i posiada dwusprzęgłową skrzynię biegów. Następnym testem był wyścig z tzw. rolki. W trybie komfortowym dużą przewagę wykazało poprzednie M4, które odskoczyło konkurencji. Dopiero podczas startu w trybie sportowym, obie generacji pojechały łeb w łeb. W obu przypadkach M440i pozostało daleko w tyle. Nie ma się co dziwić, ponieważ różnica mocy jest zbyt duża względem obu konkurentów.

Nowe BMW M4

Ostatnią konkurencją był test hamulców. Co ciekawe, tutaj znaczną przewagą także popisało się poprzednie M4. Zarówno M440i, jak i nowa generacja M4 wykazały się niemal identyczną drogą hamowania. Nie ma się co dziwić, w końcu ważą dużo więcej niż poprzednia generacja. Duże zmiany w tego typu konkurencjach przyniesie dopiero wprowadzenie napędu MxDrive do nowej generacji M4, co powinno nastąpić już niedługo. Czas przyspieszenia do setki ma wynieść wtedy zaledwie 3,5 sekundy.

Film: carwow Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *