Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Skoda Superb to obowiązkowa pozycja w gamie modelowej czeskiego producenta, a teraz na horyzoncie pojawia się nowa generacja. Co przyniesie odświeżenie? Czy możemy spodziewać się rewolucji?

W dobie rosnącej popularności SUV-ów i samochodów terenowych, tradycyjne modele osobowe tracą na zainteresowaniu. Niektórzy producenci, jak Volkswagen, postanowili zakończyć produkcję klasycznych modeli, takich jak Volkswagen Passat Sedan, który zniknął z niektórych rynków. W Europie jednak wciąż można go znaleźć jako wersję kombi. Podobny los spotkał takie modele jak Opel Insignia czy Ford Mondeo. Warto dodać, że niektóre z tych modeli są nadal dostępne na rynku chińskim, gdzie są produkowane lokalnie.

Nowa generacja Skody Superb już 2 listopada! Co wiemy?

Mimo tych zmian, Skoda postanowiła kontynuować produkcję tradycyjnych samochodów osobowych i właśnie ogłosiła premierę nowej generacji swojego flagowego modelu – Skoda Superb. Nowy Superb zostanie oficjalnie zaprezentowany 2 listopada. Już teraz firma ujawniła szkice projektu obu wersji, zarówno liftback jak i kombi. Pod względem stylistyki zewnętrznej, nowy Skoda Superb kontynuuje swoją ewolucję. Nie jest to rewolucja, ale bardziej przypomina facelifting niż zupełnie nową generację. Samochód będzie nieco dłuższy, wyższy, ale nieco węższy od swojego poprzednika, co przełoży się na jeszcze więcej miejsca dla pasażerów i ich bagażu.

Najważniejsze zmiany znajdziemy wewnątrz pojazdu. Kabina została znacząco zaktualizowana, wprowadzając trzy pokrętła z wbudowanymi małymi ekranami, co przypomina rozwiązania znane z modelu Audi TT. Ten nowy system pozwoli na łatwe dostosowanie wielu funkcji bez konieczności korzystania z fizycznych przycisków. Oprócz tego w kabinie znajdziemy tradycyjne elementy sterowania na desce rozdzielczej. Dominującym elementem jest 13-calowy system multimedialny, a cyfrowy zestaw wskaźników ma 10 cali. Opcjonalnie dostępny będzie także wyświetlacz HUD.

Nowa generacja Skody Superb już 2 listopada! Co wiemy?

Na rynku będzie wiele wersji Skody Superb. Samochód będzie dostępny z różnymi rodzajami napędu, w tym silnikami benzynowymi, dieslami i hybrydami plug-in. Będzie także możliwość wyboru napędu na przednie lub wszystkie koła. Wszystkie wersje będą wyposażone w 7-stopniową skrzynię DSG, z wyjątkiem modelu hybrydowego, który otrzyma 6-stopniową DSG. Co ciekawe, dźwignia zmiany biegów została przeniesiona na kolumnę kierowniczą, co ma na celu zwiększenie przestrzeni między przednimi fotelami.

Chociaż w idealnym świecie Skoda mogłaby wprowadzić nowy Superb na rynek amerykański, by zaspokoić zapotrzebowanie na tradycyjne samochody osobowe, to na razie pozostaje to tylko marzeniem. Zwłaszcza że Volkswagen zakończył produkcję modelu Passat po roku modelowym 2022. Niemniej jednak grupa Volkswagen wprowadza na rynek elektrycznego ID.7. Czy Superb nowej generacji powieli sukces poprzednika? Czas pokaże!

Nowa generacja Skody Superb już 2 listopada! Co wiemy?

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *