Niemal 95 lat temu Maserati zadebiutowało w sporcie motorowym. Z tej okazji dwa modele włoskiego producenta otrzymają swoje nowe warianty.

25 kwietnia 1926 roku – ten dzień zapisał się na kartach historii Maserati. Wtedy właśnie na starcie Targa Florio na Sycylii, najstarszego wyścigu długodystansowego w historii, po raz pierwszy stanął samochód tej marki, prowadzony przez jednego z braci-założycieli, Alfieriego. Tipo26 dojechało na ósmym miejscu w klasyfikacji ogólnej z ponad godzinną stratą do zwycięzcy, a także jako jedyne w klasie II doczłapało się do linii mety. Wtedy też rozpoczęła się przepiękna przygoda Włochów z motorsportem, której świetność zdecydowanie przypada na lata 50. To właśnie wtedy w sezonie 1954 oraz 1957 legendarny Juan Manuel Fangio zdobył dwa tytuły mistrzowskie Formuły 1 za kierownicą Maserati. W przeddzień 95-lecia marki w sportach motorowych, producent z siedzibą w Modenie ogłosił na targach samochodowych w Szanghaju wersję F Tributo dla modeli Ghibli oraz Levante. F w nazwie odwołuje się właśnie do wyżej wspomnianego Argentyńczyka.

Maserati

Do tego wyróżnienia wytypowane zostały sedan Ghibli oraz luksusowy SUV Levante. Jak mówi sam producent i jak sama nazwa nowego wariantu wskazuje, F Tributo jest hołdem dla wyścigowych korzeni, umiłowania do prędkości oraz ponadczasowego stylu. W tym ostatnim pomóc mają wszechobecne wstawki, które podkreślają sportowy charakter każdego samochodu wyjeżdżającego z fabryki i wyjątkowość tej specjalnej wersji.

Nawet dostępność kolorów wiąże się z dziedzictwem i historią producenta. Do wyboru są bowiem tylko dwa malowania – Rosso Tributo i Azzurro Tributo. Ten pierwszy to odwołanie do czerwieni stosowanej przez Maserati w początkowych latach startów. Niebieski zaś to hołd dla Modeny, gdzie znajduje się wspomniana siedziba marki. Flaga miasta zawiera również kolor żółty, czego projektanci rzecz jasna nie pominęli – w tej barwie potencjalni nabywcy otrzymają zaciski hamulcowe i subtelny jaskrawy pasek na 21-calowych felgach. Wnętrze zaś zostało wykonane z czarnej licowej skóry, w której dla kontraktu zastosowano czerwone i żółte szwy.

Maserati Levante F Tributo

F Tributo jest pakietem wyłącznie wizualnym i producent nie przewiduje w jego ramach żadnych ulepszeń technicznych. Wersji tej nie stworzono jednak po to, by jeszcze bardziej wyżyłować osiągi Ghibliego i Levante. Jej podstawowym celem jest godne upamiętnienie wszystkich sukcesów Maserati w motorsporcie, z naciskiem na przepiękną przygodę Włochów z Formułą 1.

Maserati Ghibli F Tributo

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *