Redaktor | Fotograf

Kia zdradziła design modelu EV9 już jakiś czas temu. Koreański SUV robi duże wrażenie rozmiarem i stylistyką, jednak do tej pory producent nie znaliśmy jego danych technicznych. W ofercie EV9 znajdzie się jednak wiele ciekawych odmian silnikowych, a samo auto zadziwia rozwiązaniami technicznymi oraz przede wszystkim, zasięgiem.

Nowe modele Kii mogą się podobać — są zarówno niezwykle ładne, a jednocześnie mają nowoczesne jak i konkurencyjne rozwiązania techniczne. Linia EV, którą tworzą modele elektryczne, stale się rozrasta. Koreańczycy jasno pokazują, że nie zamierzają porzucić tej gałęzi rozwoju. W ostatnim czasie Kia zdradziła design modelu EV9, czyli flagowego modelu elektrycznego w gamie. Do tej pory nie było jednak jasne, jak dokładnie będzie wyglądać gama odmian silnikowych modelu. Kia właśnie zdradziła dane techniczne wszystkich odmian. Rozczarowania zdecydowanie nie ma.

Kia EV9 - znamy specyfikację techniczną flagowego elektryka

Podobnie jak w przypadku innych elektrycznych modeli, również tutaj bazowa odmiana skorzysta z napędu na tył. Standardowy model EV9 RWD Standard otrzyma baterię o pojemności 76 kWh i silnik elektryczny o mocy 218 koni mechanicznych. Kolejna odmiana w gamie także otrzyma napęd RWD, jednak zapewni większy zasięg. Jak sama nazwa wskazuje, Long Range pozwoli na pokonanie większej ilości kilometrów, przede wszystkim za pomocą baterii o pojemności 99 kWh. Moc tej odmiany jest jednocześnie mniejsza, ponieważ wynosi 204 konie mechaniczne. Pozwoli to jednak przejechać 541 kilometrów na jednym ładowaniu.

Kia EV9 - znamy specyfikację techniczną flagowego elektryka

Największa bateria trafia także do najmocniejszej odmiany z napędem AWD. EV9 w tej wersji rozwija 385 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy wynosi aż 600 niutonometrów. Sprint do setki tej odmiany zajmuje jedynie 6 sekund. W wyposażeniu dodatkowym ma się znaleźć opcja Boost, która zapewni chwilowy wzrost mocy oraz skróci przyspieszenie do setki do 5,3 sekundy. Niestety, nieznany jest maksymalny zasięg na jednym ładowaniu najmocniejszej odmiany EV9. Co ważne, koreański model ma być przygotowany do korzystania z napięcia 800 V przy ładowaniu. Podobnie jak inne modele Kii, również EV9 będzie przystosowany do ładowania zewnętrznych urządzeń z własnej baterii.

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *