Redaktor | Fotograf

McLaren Artura będzie hybrydą i rozwinie moc nawet 680 koni. Jednak czy nowy supersamochód będzie w stanie przebić się na rynku?

Nie jest to pierwszy samochód zasilany zarówno silnikiem elektrycznym, jak i benzynowym produkcji McLarena. Wcześniej pojawił się model P1, który jednak grał w zupełnie innej lidze i był hipersamochodem. W momencie premiery kosztował kilka milionów złotych, więc mało kto mógł sobie na niego pozwolić. Teraz jednak Brytyjczycy zaoferowali dużo tańszy samochód z napędem hybrydowym, o którym wiedzieliśmy już od dobrych kilku miesięcy. Najnowszy model marki nazywa się McLaren Artura i jest pozycjonowany według producenta w tej samej klasie, co 570S. Pomimo tego, jest od swojego odpowiednika z silnikiem V8 zauważalnie mocniejszy.

McLaren Artura

Już samo turbodoładowane V6 z Artury rozwija o 15 koni więcej niż silnik z 570S. Jednak do jednostki spalinowej dołączono elektryczną, rozwijającą dodatkowe 96 koni. Łączna moc systemowa obu silników wynosi w McLarenie Artura aż 680 koni. Maksymalny moment obrotowy to 720 niutonometrów. Pozwoli to osiągnąć pierwszą setkę w zaledwie 3 sekundy i rozpędzić się do 330 kilometrów na godzinę. Dodatkowo, Artura może poruszać się jedynie w trybie elektrycznym i przejechać na nim około 30 kilometrów.

McLaren Artura

Dzięki zastosowaniu mniejszego silnika spalinowego, a także lżejszych komponentów nadwozia, Artura waży jedynie 40 kilogramów więcej niż 570S Coupe, rozwijając przy tym 110 koni więcej. Samo V6 pozwoliło zaoszczędzić aż 50 kilogramów, robiąc przy tym miejsce na zastosowanie dodatkowych baterii. W porównaniu do poprzednich modeli McLarena, poprawiono znacznie także wyposażenie i zastosowano nowy system inforozrywki MIS II. W opcji będzie można zamówić kamery 360 stopni, adaptacyjne reflektory LED czy adaptacyjny tempomat.

McLaren Artura

McLaren Artura bez wątpienia będzie świetnym samochodem. Oczywiście, wielu osobom będzie brakować silnika V8, jednak biorąc pod uwagę fakt, że nowe V6 rozwija podobną moc, a cały samochód jest jedynie 50 kilogramów cięższy od poprzednika, osiągi powinny być znacznie lepsze. Ceny McLarena Artura w Niemczech zaczynają się od około 226 tysięcy euro.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *