Gdy ujawniono stworzenie Porsche 911 Turbo S wiele osób myślało, że będzie to najmocniejsza wariacja legendarnego coupe w generacji 992. Okazuje się jednak, że niemiecki producent może szykować jeszcze jedną niespodziankę – ,,niezwykle potężną” wersję hybrydową.

Porsche coraz śmielej wchodzi w świat elektrycznej motoryzacji. Po sukcesach ich silników hybrydowych oraz wejściu na rynek sportowych samochodów elektrycznych z Taycanem, przyszła kolej na kolejną pozycję z listy modeli do zelektryfikowania. No, przynajmniej częściowego. Od kilku miesięcy krążyły głosy, że tak samo jak na przykład Cayenne czy Panamera, najnowsze Porsche 911 otrzyma swoją wersję hybrydową. Obecnie osiągi Turbo S robią naprawdę dobre wrażenie – 640 koni mechanicznych mocy i 800 Nm pod maską oraz przyspieszenie do setki w 2,9 s to całkiem pokaźne liczby. Jednak hybryda będzie jeszcze szybsza!

Porsche 911

Pierwsze takie głosy pojawiły się już w 2018 roku. Wtedy Porsche stwierdziło, że aktualna technologia nie jest na tyle dobra, by znalazła swoje miejsce w tak mocnym modelu, jak 911. Samochód miał zostać jednak skonstruowany z myślą o silnikach elektrycznych, co dawało podstawy sądzić, że kiedyś powstanie wersja napędzana również prądem. Na początku marca na chwilę sprawę zamknął szef projektu Porsche 911, Frank-Steffen Walliser. Stwierdził on, że ten model jest ostatni w kolejce do wprowadzenia napędu hybrydowego i jak najdłużej będzie walczyć o to, by w 911 został sam silnik spalinowy. Wspomniał również, że najszybciej hybrydę w tej linii zobaczymy w 2030 roku i ma nadzieję, że stanie się to już na jego emeryturze.

Kilka dni temu w kompletnie innym tonie wypowiedział się CEO potentata ze Stuttgartu, Olivier Blume. Powiedział on w wywiadzie dla Autocar, iż hybrydowa wersja 911 wyjdzie jeszcze w generacji 992 i będzie ,,naprawdę potężna”. Ciężko wierzyć, by Walliser mógł tak szybko zmienić swoje zdanie, lecz równie ciężko jest nie wierzyć prezesowi zarządu, który najlepiej wie co planuje jego firma. Mimo tylu sprzecznych informacji i sporej ilości plotek, możemy z pewnością powiedzieć jedno – Porsche podjęło temat elektryczności w motoryzacji naprawdę na poważnie i jeżeli hybrydowy model 911 ujrzy światło dzienne, nikt nie powinien być zaskoczony.

Porsche 911

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *