Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Być eko i jeździć Dieslem? To możliwe, jeśli macie Ford Transit z silnikiem na olej napędowy, który teraz może korzystać z BioDiesla w tym samym czasie

W samochodach osobowych ucieka się od stosowania Diesla jako podstawowego paliwa napędowego przez wysoką emisję spalin i niekorzystny wpływ na środowisko, ale w transporcie większość pojazdów ma silniki pracujące właśnie na tym paliwie. “Zielony Diesel” jest znany już od dawna i niektóre firmy transportowe zaczęły się nim interesować, a nawet stosować w swoich pojazdach, ale dotychczas Ford nie należał do grona producentów, którzy mieli w ofercie pojazdy na taki rodzaj paliwa. Ten ekologiczny Diesel pochodzi z “odpadów kuchennych”, a poprawna nazwa to “uwodorniony olej roślinny”, czyli w skrócie HVO. Ten Diesel jest mniej szkodliwy dla środowiska niż tradycyjny olej napędowy, gdyż emituje od 30 do nawet 90 procent mniej substancji trujących.

Ford Transit wyposażony w silnik Diesla może od teraz korzystać z biodiesla i nie ma żadnych przeszkód by te paliwa mieszać. Można raz jechać na tradycyjnym Dieslu, a raz na “zielonym” i nic się nie stanie. Ford przeprowadził cały szereg testów na silniku o pojemności 2-litrów, aby potwierdzić, że nie trzeba nic modyfikować w jednostce napędowej w celu przystosowania jej do tankowania “ekologicznego” Diesla. A jakie korzyści płyną z tego dla przedsiębiorców? Tutaj dochodzimy do ściany, bo tak naprawdę poza byciem “eko” nie widać wielkich korzyści, gdyż często biodiesel jest znacznie droższy od tradycyjnego paliwa, a przynajmniej tak jest u nas, chociaż sprawdzając ceny paliwa na zachodzie wcale lepiej to nie wygląda.

Tak wysoka cena jest spowodowana tym, że zainteresowanie jest małe, punktów produkujących takie paliwo niewiele, a samo paliwo nie można zatankować do każdego auta z silnikiem Diesla. PKN Orlen zaczął inwestować między innymi w “zielonego Diesla”, aby wytwarzać takie paliwo, ale kiedy faktycznie będziemy mogli je spotkać chociażby na 50% stacji w Polsce nie wiadomo. Jednak jeśli chcecie być przyjaźni dla środowiska, oszczędni dla natury i żyć dłużej – Ford daje taką możliwość, żeby tankować ekologiczne paliwo do modelu Transit.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *