Redaktor | Fotograf

Fiat po raz kolejny wprowadza do swojej oferty ekologiczne warianty swoich modeli. Po premierze modeli Panda i 500 Hybrid w 2020 roku, przyszła pora na nieco większe modele. Odmiany hybrydowe otrzymają Tipo i 500X. Dzięki temu, obniży się ich spalanie, a także emisje spalin. Co ważne, nowe wersje nie będą wcale powolne, a dzięki dodatkowemu silnikowi elektrycznemu nawet dynamiczne.

Technologia hybrydowa w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. W obecnych czasach niemal każdy producent ma w gamie przynajmniej miękką hybrydę. Jednym z nich jest Fiat, który dwa lata temu wprowadził na rynek hybrydowe wersje Pandy i 500. Włosi nie spoczywają jednak na laurach i pokazali właśnie kolejne modele ze zelektryfikowaną odmianą. Tym razem padło na kompaktowe Tipo i crossovera 500X. Hybrydowe warianty z pewnością pomogą obniżyć spalanie i emisje.

Fiat Tipo i 500X otrzymują odmiany hybrydowe - niższe spalanie i emisje

Przede wszystkim jednak, nie będą wcale takie wolne. Pod maską odmian Hybrid znajdzie się turbodoładowana jednostka o pojemności 1.5 litra. Jej moc maksymalna wyniesie 130 koni mechanicznych. Dodatkowo, układ otrzyma 20-konny silnik elektryczny. Całość będzie współpracować z siedmiobiegową, dwusprzęgłową skrzynią biegów. W przypadku Tipo, przyspieszenie do setki zajmie 9,3 sekundy. 500X będzie potrzebowało na to o 0,1 sekundy więcej. Trzeba przyznać, że są to całkiem przyzwoite wartości, zwłaszcza jak na takie auta. Ponadto, hybrydy mają przynieść niższe o 11 procent spalanie, a krótkie dystanse, przykładowo w korku, będą możliwe do pokonania jedynie na prądzie.

W przypadku tego drugiego modelu, w nowym roku modelowym otrzyma on także nieco zmienioną stylistykę. Tradycyjne logo Fiata z tyłu zastąpi jego nowa interpretacja, podobna do tej, która znajduje się na przednim grillu Tipo. Oczywiście na tylne klapy obu modeli trafią napisy Hybrid. Poza nimi auta nie będą się jednak stylistycznie wyróżniać. W gamie 500X znajdzie się także silnik 1.0 o mocy 120 koni mechanicznych, który będzie możliwy do zamówienia jedynie z 6-biegową skrzynią manualną.

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *