Fabrykę Opla w Gliwicach opuściło już 500 tysięcy sztuk modelu Astra

Prawdopodobnie będzie to już ostatni tak okrągły rekord fabryki Opla w Gliwicach. Astra powstawała tam już od 1998 roku. Zaczęło się od Astry I Classic. Niestety, produkcja już niedługo zostanie zakończona. Wyprodukowany egzemplarz to wersja Enjoy z silnikiem 1.2 Turbo produkcji GM. Auto trafi do klienta w Niemczech.

Fabryka w Gliwicach była w swoich czasach jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie. Produkcja Opli ruszyła tam już w 1998 roku. Zaczęło się od Astry I Classic. Na początku lat 2000. produkowano tam również model Agila i Zafira. Obok Astry K produkowano tam także model Cascada, czyli odmianę cabrio. Powstawał tam także jeden z najbardziej emocjonujących modeli Opla, czyli Astra OPC. Fabryka ma bardzo bogatą historię.

Fabrykę Opla w Gliwicach opuściło już 500 tysięcy sztuk modelu Astra

Jubileuszowe auto trafi do klienta w Niemczech. Wspomniana Astra K to odmiana Enjoy, czyli podstawowa wersja wyposażenia. Auto zostało pomalowane na niebiesko. Została zestawiona z silnikiem 1.2 Turbo o mocy 110 koni, pochodzącym jeszcze od koncernu GM. Zestawiono ją z sześciostopniową skrzynią biegów. Nie jest to jednostka Puretech koncernu Stellantis, do którego teraz należy Opel. Silniki te będą z kolei produkowane w Polsce. Ich fabryka znajduje się w Tychach. Ma ona spełniać najwyższe standardy produkcji i jakości.

Fabrykę Opla w Gliwicach opuściło już 500 tysięcy sztuk modelu Astra

Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy. Prawdopodobnie jest to ostatni tak okrągły wynik fabryki Opla w Gliwicach. Nowa generacja nie będzie już tam produkowana. W Gliwicach pozostanie fabryka koncernu Stellantis, jednak całkowicie zmienią się samochody tam produkowane. Produkcja Astry już niedługo się zakończy. Na Śląsku będą teraz powstawać Ople Movano, Peugeoty Boxery, Citroeny Jumpery i Fiaty Ducato. Innowacyjność ma polegać na tym, że w Gliwicach będą powstawać także ich elektryczne odmiany. Do 2025 roku mają one stanowić aż 70% rynku nowych aut dostawczych. Bez wątpienia będzie to bardzo ciekawy ruch ze strony koncernu, miejmy więc nadzieję, że polska fabryka będzie radziła sobie bardzo dobrze.

Foto. materiały prasowe producenta