Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Import samochodów z zagranicy to temat, który wciąż interesuje polskich kierowców. Jednym z krajów, z których warto rozważyć sprowadzenie pojazdu, jest Szwajcaria. Jednak czy sprowadzanie aut ze Szwajcarii się opłaca? Dzięki firmie AutaZeSzwajcarii.pl jak najbardziej tak!

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że Szwajcaria to kraj, który słynie z dbania o stan techniczny samochodów oraz ściśle przestrzeganych norm bezpieczeństwa. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na sprowadzenie auta z tego kraju. Choć na terenie Szwajcarii obowiązują wysokie ceny, podobnie jak zarobki, to jednak istnieją sposoby, aby sprowadzanie samochodów ze Szwajcarii okazało się korzystne finansowo.

Opłaty – cło, akcyza i podatek VAT

Ważnym elementem, gdy decydujemy się na sprowadzanie samochodów ze Szwajcarii, jest opłacenie cła i podatku VAT. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli sprowadzane auto posiada świadectwo EUE-1, czyli zostało wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej, nie ma konieczności płacenia cła. W przeciwnym wypadku należy uiścić opłatę w wysokości 10% wartości pojazdu. Kolejną opłatą jest akcyza. Również dla pojazdów starszych jak 10 lat, nie ma możliwości uzyskania dokumentu EUE-1 i bywa, że cło należy zapłacić. Ta różni się w zależności od pojemności silnika:

  • 3,1% za pojazdy z silnikiem o pojemności do 2000 cm³;
  • 18,6% za pojazdy z silnikiem o pojemności większym niż 2000 cm³

Ostatnim elementem jest opłacenie podatku VAT. Stawka podatku wynosi odpowiednio na firmę 23% (płacone dopiero w Polsce przy sprzedaży auta) lub na osobę prywatną 19% lub 21% i jest liczona od wartości pojazdu (tylko od wartości pojazdu, na fakturze czy umowie!).

Czy sprowadzanie samochodów ze Szwajcarii się opłaca?

Transport do Polski

Innym ważnym elementem przy sprowadzaniu auta ze Szwajcarii jest koszt transportu. W zależności od lokalizacji sprzedawcy i kupującego, a także stanu technicznego, koszty te mogą być różne. W przypadku samochodów ze Szwajcarii, koszt transportu wynosi zwykle od 2900 złotych netto. Należy jednak pamiętać, że sprowadzając auto z zagranicy, konieczne będzie uiszczenie dodatkowych opłat związanych z jego rejestracją i przeglądem technicznym w Polsce.

Licytacje samochodów ze Szwajcarii

W Polsce dzięki stronie AutaZeSzwajcarii.pl mamy możliwość licytowania pojazdów, po kolizji, stłuczce – te są największą okazją, oraz tych, które nie przeszły MFK (badania technicznego), a ich właściciel zdecydował, że czas zmienić samochód na nowy. Firma działa nieprzerwanie od 2000 roku, czyli ponad 23 lata. W tym czasie pomogli sprowadzić do naszego kraju dziesiątki tysięcy aut. Codziennie na stronie pojawia się około setka nowych licytacji, a po zarejestrowaniu konta na stronie AutaZeSzwajcarii.pl otrzymujemy dostęp do licytowania – samodzielnie składamy oferty do Szwajcarii – oraz kalkulatora, dzięki któremu mamy możliwość obliczenia przybliżonych kosztów sprowadzenia pojazdu do kraju. Ile trzeba czekać na samochód ze Szwajcarii? W zależności od ubezpieczalni, po opłaceniu wszystkich kosztów cały proces trwa 2-3 tygodnie.

Specjaliści z firmy AutaZeSzwajcarii.pl pomagają nie tylko wziąć udział w licytacji, ale służą doradztwem w zakresie wszystkich formalności oraz opłat związanych ze sprowadzaniem samochodu. To szczególnie pomocne, gdy nigdy nie sprowadzaliśmy samochodu zza granicy. Takie wsparcie upraszcza całkowicie proces i nie różni się niczym, od zakupu samochodu w kraju. Po dokonaniu wszystkich opłat otrzymujemy komplet dokumentów do rejestracji. Co ważne, sprowadzając samochód ze Szwajcarii mamy możliwość odliczenia podatku VAT, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą. Dzięki temu cały proces staje się jeszcze bardziej opłacalny!

O tym jak sprowadzić samochód ze Szwajcarii przeczytacie w poprzednim artykule

Czy sprowadzanie samochodów ze Szwajcarii się opłaca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *