Redaktor | Fotograf

Chevrolet Corvette ZR1 to najbardziej bezkompromisowa odmiana modelu. Kilka lat po premierze najnowszej generacji kultowego auta, doczekamy się premiery najmocniejszej wersji. Producent z USA przedstawił właśnie zapowiedź ZR1. Pod maskę trafi silnik V8 biturbo, będzie on oczywiście zamontowany centralnie.

Najnowsza generacja Chevroleta Corvette przyniosła największą zmianę w historii modelu. Silnik trafił za plecy kierowcy i został zamontowany centralnie. Modyfikacja przyjęła się dobrze wśród entuzjastów modelu, a także pozwoliła, aby auto konkurowało z bardziej egzotycznymi markami. Aby realnie zagrozić markom takim jak Ferrari czy Lamborghini, producent z USA musi wprowadzić do oferty coś naprawdę bezkompromisowego. Będzie to Chevrolet Corvette ZR1, który trafi na rynek już w przyszłym roku. Po zapowiedzi wiadomo jednak, że pod maską będzie pracować jednostka V8 biturbo.

https://www.youtube.com/watch?v=Nn8b9j77ew0&ab_channel=Chevrolet

W krótkiej prezentacji Chevrolet prezentuje logo ZR1, a także na krótko pokazuje sylwetkę auta. Ta z pewnością otrzyma wiele zmian w stosunku do pozostałych wersji modelu. Chevrolet Corvette ZR1 od zawsze wyróżniał się rozbudowanym pakietem aerodynamicznym, a także bardziej agresywną stylistyką. W filmie możemy także usłyszeć dźwięk silnika, który jest charakterystyczny dla jednostek z turbodoładowaniem. Warto również wspomnieć o samej niebieskiej kolorystyce i motywie filmu, którym jest powietrze dostarczane właśnie przez turbosprężarkę.

Chevrolet Corvette ZR1 generacji C8 będzie prawdopodobnie najmocniejszą odmianą auta w historii. Będzie to jednocześnie pierwsza wersja samochodu napędzana silnikiem z turbodoładowaniem. Zazwyczaj pod maskę trafiał kompresor. W odmianie Z06 wolnossący silnik V8 o pojemności 5,5 litra rozwija moc 680 koni mechanicznych. W wersji z turbodoładowaniem będzie jej znacznie więcej, a prawdopodobnie przekroczona zostanie granica 800 koni. Napęd trafi jedynie na tylną oś, a za przeniesienie napędu odpowie skrzynia automatyczna. Przeznaczeniem Chevroleta Corvette ZR1 będzie przede wszystkim tor wyścigowy. Producent prawdopodobnie będzie starał się pobić nim rekord toru Nurburgring. Debiut auta nastąpi już w te wakacje, jednak Corvette ZR1 trafi na drogi dopiero w przyszłym roku.

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *