Redaktor | Fotograf

Czy w przypadku sportowego kombi rozsądniejszym wyborem nie będzie odmiana M Performance? Większy komfort jazdy w przypadku praktycznego auta może być ważniejszy niż moc – oto dylemat – M3 Touring vs M340i.

Ostatnie lata w motoryzacji to duża rewolucja. Względem konserwatywnych fanów samochodów, w większości zmiany są niestety negatywne, jednak czasem producenci pozytywnie nas zaskakują. Zdecydowanie dużym zaskoczeniem może być pierwsze w historii M3 w wersji Touring. Do premiery pozostało jeszcze trochę czasu, jednak już teraz możemy oczekiwać, że będzie to bardzo ciekawy samochód. Inną kwestią jest sens prezentacji takiego samochodu. Czy w przypadku praktycznego kombi lepszą opcją nie jest bardziej komfortowa odmiana M340i?

BMW M340i

Pod kwestią mocy i przyjemności z jazdy lepsze z pewnością będzie M3. Jednak czy jest to priorytet dla klienta? Jak pokazuje przykład popularności Audi RS4, niekiedy osiągi stoją na pierwszym miejscu. W przypadku BMW, już M340i zapewnia je na świetnym poziomie, a napęd xDrive potrafi przekazać większość mocy na tył co poprawia prowadzenie. M3 z pewnością będzie jednak twardsze, co spowoduje, że dla niektórych będzie to już przesada w tego typu aucie. Będzie także dużo mocniejsze, w wersji Competition rozwijając aż 510 koni względem 374 w M340i.

BMW M340i

Pod względem designu, M340i zdecydowanie nie wyróżnia się tak bardzo jak M3. Jest dużo bardziej stonowany, a jedynymi wyróżnikami jest fabryczny pakiet sportowy M, inne końcówki wydechu i duże felgi. Pełne M3 to już zupełnie inna bajka. Przód z modelu M4 z dużymi nerkami, a także 4 końcówki wydechu zdradzają, że mamy do czynienia z samochodem sportowym. To już kwestia gustu, jednak większość osób kupując takie auto raczej nie chce zbyt bardzo rzucać się w oczy.

BMW M340i

Nie można zapomnieć też o jeszcze jednej alternatywie, niejako łączącej oba samochody. Jest to oczywiście Alpina B3. Rozwija ona moc 462 koni, plasując się pomiędzy M340i a M3 Touring. Zawieszenie jest nastawione znacznie bardziej na komfort, dzięki czemu to auto najlepiej nadaje się na dłuższe podróże. Jak widać, wybór sportowych odmian BMW serii 3 w wersji touring jest bardzo duży, więc każdy wybierze coś dla siebie.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *