Alpine A110 R Fernando Alonso to wyjątkowy wariant najmocniejszej A110-tki upamiętniający pobyt Hiszpana we francuskiej stajni.

Alpine zdecydowanie nie próżnuje od momentu powrotu na swój rynek. Choć w kontekście auta drogowych mogą pochwalić się na razie modelem A110, w niedalekiej przyszłości szykują się nowe samochody od francuskiego producenta. Na dodatek marka może pochwalić się naprawdę mocnym zaangażowaniem w motorsport, na czele z WEC (Długodystansowe Mistrzostwa Świata) oraz Formułą 1. To właśnie z Królową Sportów Motorowych powiązana jest specjalna edycja wspomnianego wyżej samochodu. Wyjątkowe wydanie Alpine A110 R jest hołdem dla Fernando Alonso – dwukrotnego mistrza świata Formuły 1, który po sezonie 2022 opuszcza francuską stajnię, zamieniając ją na ekipę Aston Martin. To właśnie jego nazwiskiem oznaczony jest na ten moment najpotężniejszy i najlepiej wyposażony wariant A110-tki.

Alpine A110 R Fernando Alonso

W pierwszej kolejności trzeba jednak wyjaśnić, czym charakteryzuje się „bazowe” A110 R. Samochód ten zadebiutował oficjalnie parę dni temu i jest całkowicie sportowym wydaniem tego francuskiego coupe. Auto naszpikowane jest elementami wykonanymi z włókna węglowego – sama maska pozwoliła zejść tej konstrukcji z wagi o dokładnie 2,9 kilograma. Kolejne 12,5 kilograma udało się odjąć dzięki zastosowaniu nowych 18-calowych felg. Poprawiono zawieszenie, pozwalając o zmniejszenie prześwitu o całe 10 milimetrów. Nie można zapomnieć również o imponujących osiągach – A110 R rozpędza się do 100 km/h w zawrotnym czasie 3,9 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi aż 285 km/h! Wszystko dzięki turbodoładowanej jednostce R4 1,8, która generuje 300 KM oraz 340 Nm momentu obrotowego.

Alpine A110 R Fernando Alonso

Co jest więc takiego specjalnego w edycji Fernando Alonso? Przede wszystkim samochód ten występuje tylko i wyłącznie w matowym niebieskim lakierze – tym samym, który znajduje się na bolidach BWT Alpine F1 Team. Dodatkowo francuska flaga na karoserii zastąpiona jest przez kolory niebieski, żółty i pomarańczowy, które są swoistym trademarkiem „Nando”. Warto wspomnieć o liczbie egzemplarzy, które zostaną wyprodukowane – nie jest ona bowiem przypadkowa. Alpine A110 R Fernando Alonso powstanie w nakładzie zaledwie 32 egzemplarzy, bowiem właśnie tyle zwycięstw w Formule 1 odniósł hiszpański kierowca.

Alpine A110 R Fernando Alonso

Nie mówiąc już o ograniczonym nakładzie, trudno będzie wejść w posiadanie Alpine A110 R Fernando Alonso również ze względu na cenę. Ta zaczyna się od 148 tysięcy Euro, czyli niemal 720 tysięcy złotych!

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *