Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Pierwsza praca to zawsze spore wyzwanie – zwłaszcza jeśli chodzi o jej znalezienie. Wielu pracodawców wymaga doświadczenia na podobnym stanowisku, ale przecież musisz je gdzieś zdobyć. Możliwe, że po bezowocnym wysłaniu wielu CV zaczynasz poważnie się zastanawiać, czy w ogóle jeszcze jesteś w stanie znaleźć pracę w zawodzie kierowcy. Nie poddawaj się – poniżej kilka podpowiedzi, z których dowiesz się, jak i gdzie szukać.

Nie tylko firmy transportowe – gdzie jeszcze szukać pracy jako kierowca?

Jeśli zdobyłeś już wymarzone uprawnienia do kierowania pojazdami określonego typu, prawdopodobnie chciałbyś od razu zdobywać doświadczenie w najlepszym do tego środowisku – czyli w lokalnej, krajowej lub międzynarodowej firmie transportowej. Oczywiście tak byłoby najlepiej – uzyskane kwalifikacje do tego przecież upoważniają. Jednak rzadko pracodawcy rozważają zatrudnienie na trasach kandydatów bez doświadczenia – ale możesz je zdobyć gdzieś indziej.

Zamiast koncentrować się na samych przedsiębiorstwach transportowych i przewozowych, przyjrzyj się lokalnym firmom pod kątem ich floty. Wiele z nich potrzebuje kierowców na co dzień – do przywożenia zamówień, wyjazdów z zarządem w delegacje, do zaopatrywania punktów, do których trafiają produkty firmy, do przewożenia surowców na terenie przedsiębiorstwa. Pierwsze szlify możesz zdobyć właśnie tutaj. Kiedy już pojeździsz rok, dowożąc dzienniki do sklepów czy transportując drewno z wyrębu na magazyn, wówczas możesz wrócić do firmy transportowej z doświadczeniem wpisanym w CV – to znacznie zwiększy twoją atrakcyjność w oczach pracodawcy.

Jak znaleźć pracę jako kierowca bez doświadczenia?

Im więcej uprawnień tym lepiej

Prawo jazdy, zwłaszcza kategorii innej niż B, to spory koszt. Jednak im więcej uprawnień posiadasz, tym łatwiej znajdziesz pracę, nawet bez doświadczenia. Poszukaj dofinansowań w lokalnym urzędzie pracy czy inkubatorze przedsiębiorczości. Masz prawo jazdy C+E (samochód ciężarowy z przyczepą)? Zdobądź uprawnienia kat. D (autobus) lub F (ciągnik rolniczy). Jeśli nie możesz konkurować z innymi kandydatami doświadczeniem, postaw na wielozadaniowość.

Nie tylko dodatkowe prawo jazdy zwiększy twoją szansę na zatrudnienie. Jeśli poza uprawnieniami do kierowania określonym typem pojazdów posiadasz np. tytuł technika logistyka czy mechanika, będziesz również cennym nabytkiem dla firmy i wielu pracodawców zdecyduje się na ciebie pomimo braku doświadczenia. Przejrzyj oferty pracy dla kierowców na portalu GoWork i sprawdź, gdzie masz okazję dostać swoją pierwszą pracę.

Nie oczekuj od samego początku bardzo wysokich stawek

To oczywiste, że wszyscy pracujemy dla pieniędzy. Chcemy jak najszybciej zarabiać jak najwięcej. Jednak zwłaszcza na początku kariery, zarobki mogą nie być oszałamiające. Nie załamuj się tym i nie oczekuj od razu zbyt wiele – z czasem przyjdzie doświadczenie a z nim – awans i podwyżka lub możliwość poszukania nowej, lepiej płatnej pracy.

Odrzucanie wszystkich ofert z powodu zbyt niskiej płacy prawdopodobnie nie przyniesie ci nic poza kolejnymi miesiącami na zasiłku i skurczeniem się wiary we własne siły.

Stanowiska łączone jako przedsmak pracy w charakterze kierowcy

Żadna firma nie poszukuje kierowcy bez doświadczenia? Zacznij od stanowisk łączonych, w których prowadzenie samochodu służbowego jest tylko jednym z obowiązków. Możesz zostać handlowcem regularnie wyjeżdżającym w delegacje lub zaopatrzeniowcem odpowiedzialnym m.in. za przywiezienie towaru.

Bardzo często twoja kariera zależy w takim samym stopniu od zdolności i umiejętności, jak i od pomysłowości i przebojowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *