Redaktor | Fotograf

Elektryfikacja gamy dotyka niemal każdego producenta. Nie inaczej jest w przypadku Porsche. Pierwszy elektryczny model marki trafił na rynek już w 2019 roku. Plany są jednak bardziej ambitne. Już niedługo na rynek trafi Cayman i Macan z napędem elektrycznym. Porsche właśnie ogłosiło, że zaraz potem na drogi wyjedzie także elektryczny Cayenne.

Każdy przyzwyczaił się już do faktu, że nawet takie marki jak Porsche muszą powoli przestawić się na elektryfikację swojej gamy. Ta następuje jednak dość powoli, a w gamie wciąż znajdziemy tak znakomite modele, jak 911 GT3 RS czy Cayman GT4 RS. Nieunikniony jest jednak moment, w którym kolejne modele będą oferowane jedynie z napędem elektrycznym. Już niedługo dotknie to SUV-a Macan, a następnie także sportowego Caymana. To jednak nie koniec zmian. Już niedługo Porsche chce wprowadzić także Cayenne z tego typu napędem.

Porsche Cayenne w wersji elektrycznej niedługo trafi na rynek

Producent z Zuffenhausen zapowiedział, że elektryczny Cayenne będzie całkowicie nową konstrukcją. Obecna, spalinowa generacja, przejdzie lifting, który zostanie wprowadzony do produkcji już za miesiąc. To jednak nie koniec nowości w gamie Porsche. Producent chce wprowadzić na rynek SUV-a, który będzie większy od modeli Macan i Cayenne. Nowy model ma być w pełni elektryczny, a także przeznaczony przede wszystkim na rynki azjatyckie i amerykański. Podobnie jak Cayenne, ma oferować luksusowe rozwiązania, jednak jednocześnie ma być znacznie większy.

Plan wprowadzenia nowych modeli elektrycznych ma jeden prosty cel. Przede wszystkim ma to być zwiększenie udziału ich sprzedaży do poziomu 80% w 2030 roku. Resztę gamy mają uzupełniać hybrydy oraz oczywiście modele spalinowe. Fani modelu 911 mogą jednak spać spokojnie. Przede wszystkim nie zostaną pozbawieni tego, co lubią najbardziej. W gamie mają pozostać silniki spalinowe, w tym te wolnossące. Pojawi się jednak odmiana hybrydowa nastawiona na osiągi. Porsche planuje w najbliższych latach znacznie rozwinąć technologię elektryczną, stawiając przede wszystkim na optymalizację zużycia energii i tempo ich ładowania.

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *