Toyota GR Supra

Miłośnik motoryzacji i motorsportu. Staram się cieszyć pasją na różne sposoby - od dziennikarstwa, przez amatorską rywalizację na torze, po konstruowanie bolidów w ramach AGH Racing - zespołu Formuły Student.

LEGO przyzwyczaiło nas, że od czasu do czasu odtwarza prawdziwe samochody w pełnym wymiarze. To samo spotkało model Toyota GR Supra.

Toyota GR Supra do dziś wzbudza masę emocji i kontrowersji. Podczas gdy wielu zachwyca się powrotem legendy i fascynującym autem jakie dostaliśmy, inni krytykują współpracę z BMW. Osobiście jestem zdania, że pomimo współpracy z Bawarczykami powinniśmy się cieszyć, że Supra zachowała swój charakter. Rzędowa szóstka przekazująca moc na tylną oś w nadwoziu Coupe jest kombinacją, która nierozłącznie kojarzy się z tym kultowym modelem. Toyota mogła przecież użyć tej nazwy na SUV’ie jak w przypadku Eclipse od Mitsubishi. Albo jeszcze gorzej, zastosować napęd elektryczny. Cóż, w zasadzie to Japończycy zaprezentowali niedawno elektryczny egzemplarz najnowszej GR Supry. Do tego jej prędkość maksymalna nie przekracza 30km/h. Wszystko przez to, że mówimy o egzemplarzu stworzonym z klocków LEGO.

Nie jest to oczywiście pierwszy prawdziwy samochód odtworzony przez LEGO w skali 1:1. Widzieliśmy już takie konstrukcje jak McLaren Senna czy Lamborghini Sian. Supra należy jednak do nielicznego grona odtworzonych przez duńską firmę pojazdów, które faktycznie są w stanie jeździć. Wcześniej dokonali tego w przypadku Bugatti Chirona, gdzie za pomocą 2 304 silniczków LEGO Power Functions, które wytwarzały nieco ponad 5 koni mechanicznych. Tamten model był jednak w stanie rozpędzić się do ponad 20km/h.

W przypadku Supry nie pokuszono się o zastosowanie typowych dla zestawu LEGO zabawkowych silniczków, ale sam fakt funkcjonalności pojazdu robi spore wrażenie. Dopełnia ono ogólne aspekty wizualne całej konstrukcji. Zarówno całokształt jak i pojedyncze detale klockowej Supry potrafią zachwycić. Osobiście urzekł mnie detal wnętrza pokazany na Instagramowym koncie duńskiego producenta klocków. Prezentował on rolkę klimatyzacji wykonaną z małego koła i opony LEGO.

Omawiana klockowa Toyota GR Supra wykonano aż z 477,303 elementów. Przełożyło się to na masę blisko 1900kg. Model będzie można zobaczyć przez jakiś czas w Japońskim Legolandzie, po czym pojedzie on w trasę na poszczególne rundy wyścigowej serii Super GT. Tym samym nie ma co liczyć na obecność tejże Supry na terytorium Europy, a przynajmniej przez najbliższy czas.

Foto. materiały prasowe producenta, LEGO

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *