Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Oficjalnie Skoda Kodiaq 2024 zadebiutuje jesienią tego roku, ale producent zdecydował się pochwalić specyfikacją techniczną modelu już teraz. Zmiany są spore, szczególnie odczują je pasażerowie, którzy będą mieć więcej miejsca dla siebie i swoich bagaży.

Nowa generacja Skody Kodiaq 2024 jest już na horyzoncie, a przed oficjalną premierą, która zaplanowana jest na jesień tego roku, możemy rzucić pierwsze spojrzenie na jej wygląd. Pojazd, choć jest technicznie zamaskowany, zdradza wiele szczegółów dotyczących jego designu. Skoda postanowiła kontynuować ewolucyjny styl, dlatego nie możemy spodziewać się radykalnych zmian ani w wyglądzie, ani w specyfikacji samochodu.

Oto nowa Skoda Kodiaq 2024 - znamy specyfikację!

Więcej miejsca dla pasażerów

Z przodu Kodiaqa wciąż dominują podwójne reflektory, charakterystyczne dla SUV-ów marki Skoda, które flankują szeroką, dobrze znana nam już atrapę chłodnicy. Jeśli zdjęcia są autentyczne, to możemy zauważyć, że w przednim zderzaku umieszczono widoczne pionowe kurtyny powietrzne, mające poprawić aerodynamikę samochodu. Wielkość sensora radarowego jest zaskakująco mała, choć wciąż czekamy na dzień, w którym producenci samochodów osiągną bezszwowe wkomponowanie tego elementu w design pojazdu. Jeśli spojrzymy na boczny profil, to zauważymy, że słupki lusterek zostały nieznacznie obniżone, prawdopodobnie w celu poprawy aerodynamiki. Druga generacja Kodiaqa jest dłuższa od swojego poprzednika o 61 mm, mierząc 4758 mm. Nie zmieniła się natomiast odległość między osiami, która wynosi 2791 mm.

Z tyłu samochodu Skoda zaprojektowała płaskie, szerokie lampy, które są prawdopodobnie większe niż sugeruje to zamaskowany samochód. Możemy przypuszczać, że światła te rozciągają się na klapę bagażnika, dając dostęp do ogromnej przestrzeni ładunkowej. W wersji siedmioosobowej Skoda Kodiaq 2024 może pomieścić od 340 do 845 litrów bagażu, w zależności od tego, czy składamy tylne fotele, czy nie. W wersji pięcioosobowej maksymalna pojemność bagażnika wynosi imponujące 910 litrów, co oznacza wzrost o 75 litrów w porównaniu z poprzednią generacją. Co ciekawe, pasażerowie w trzecim rzędzie mają teraz 15 mm więcej miejsca na głowę niż wcześniej.

Oto nowa Skoda Kodiaq 2024 - znamy specyfikację!

Oszczędne silniki i hybryda plug-in

Jeśli chodzi o silniki, nowy Kodiaq będzie dostępny z hybrydowym napędem o pojemności 1.5 TSI i mocy 150 KM, który przenoszony będzie na przednie koła za pomocą siedmiobiegowej dwusprzęgłowej skrzyni automatycznej. Kolejną opcją jest jednostka 2.0 TSI o mocy 204 KM, która będzie dostępna w wersji z napędem AWD i skrzynią DSG. Jeśli chodzi o diesle, Kodiaq będzie oferowany z silnikiem 2.0 TDI o mocy 150 KM w wersji z napędem na przednie koła oraz o mocy 193 KM w wersji z napędem AWD, oba wyposażone w tę samą dwusprzęgłową skrzynię automatyczną.

Po raz pierwszy w historii Skody SUV, Kodiaq będzie dostępny jako hybryda typu plug-in. Będzie wyposażony w silnik 1.5 TSI i silnik elektryczny, które razem będą generować moc 204 KM, przenoszoną na koła za pomocą sześciobiegowej skrzyni DSG. Dzięki baterii o pojemności 25,7 kWh, wersja hybrydowa będzie oferować czysto elektryczny zasięg przekraczający 100 kilometrów. Po wyczerpaniu energii bateria będzie mogła być ładowana prądem stałym o mocy do 50 kW, a prądem przemiennym maksymalnie 11 kW.

Skoda zaprezentuje nowego Kodiaqa jesienią, a wraz z nim planuje także wprowadzenie nowej generacji modelu Superb w wersjach liftback i kombi. Biorąc pod uwagę dotychczasowy sukces Kodiaqa oraz liczne ulepszenia i nowe funkcje, można oczekiwać, że ten model będzie kontynuował dobrą reputację jako przestronny i wszechstronny SUV.

Oto nowa Skoda Kodiaq 2024 - znamy specyfikację!

Dane techniczne (w porównaniu do obecnego modelu)

Długość [mm]4,758 (+61)
Szerokość [mm]1,864
Wysokość [mm]1,657
Rozstaw osi [mm]2,791
Przestrzeń nad głową w trzecim rzędzie siedzeń [mm]920 (+15)
Pojemność bagażnika [litry]910 (+75)

Dane techniczne silników

SilnikSkrzynia biegówMaksymalna moc
[kW][hp]
Benzyna

1.5 TSI (mHEV)7-biegowe DSG110150
2.0 TSI7-biegowe DSG 4×4150204
Diesel

2.0 TDI7-biegowe DSG110150
2.0 TDI7-biegowe DSG 4×4142193
Plug-in Hybrid

1.5 TSI iV6-biegowe DSG150204

Źródło: materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *