Redaktor | Fotograf

Panamera, która od samego początku jest kontrowersyjna, tak zakorzeniła się na rynku, że nie wyobrażamy sobie bez niej motoryzacyjnego świata. Po kombi nadchodzi czas Coupe

W 1977 na salonie samochodowym w Genewie światu został zaprezentowany model 928, który wraz z modelem 924 miał kompletnie zmienić dotychczasową politykę modelową Porsche. Marka kojarząca się z samochodami sportowymi wprowadziła do sprzedaży najpierw model budżetowy, który miał sprawić że więcej osób będzie mogło sobie pozwolić na auto tej marki, a rok później pokazało 928, które miało pomóc Porsche wejść na rynek luksusowych GT. Poza tym samochody te kompletnie różniły się technicznie od 911, 912 czy 914. Największą różnicą było odejście od silników typu Boxer wyróżniających tę markę, w 928 zamontowano ogromne, 4.5 litrowe V8, dodatkowo silnik ten umieszczono z przodu, co również było nowością dla tej marki.

Obecnie, Porsche ma w swojej gamie najróżniejsze modele w wielu wersjach czy konfiguracjach, i co jakiś czas znowu zaskakuje swoich klientów i fanów nowymi pomysłami, takimi jak zaprezentowane niedawno Cayenne Coupe czy w pełni elektryczny model Taycan. Nikogo nie powinny dziwić więc plotki o tym, że w planach jest przywrócenie do gamy luksusowego GT, czyli następcy modelu 928. Auto oczywiście byłoby oparte na platformie znanej z Porsche Panamery, zapewne miałoby również podobną paletę silników, czyli jednostki V6 oraz V8, również w wersjach hybrydowych, z mocą od 330 koni aż po 680 koni w wersji Turbo S. Niewykluczone że oprócz tego przejęłoby również nazwę, nazywając się po prostu Panamera Coupe. Oczywiście, model 911 również oferuje w niektórych wersjach 4-miejscową konfigurację, jednak jest tam bardzo mało przestrzeni, w nowym modelu byłoby dużo więcej miejsca.  Niestety sam szef designu Porsche nie chce podzielić się informacjami na temat nowego modelu, jednocześnie nie negując istnienia takiego projektu.

Myślę, że nowy model Porsche znajdzie swoją niszę na rynku i doskonale się w niej odnajdzie. Niewykluczone że impulsem dla Porsche do zrobienia takiego modelu byłaby niedawna prezentacja nowego BMW serii 8, prawdopodobnie głównego konkurenta dla nowego coupe Porsche. Poza nim, niewątpliwie Mercedes ze swoją S-klasą coupe będzie dla firmy ze Stuttgartu mocnym przeciwnikiem. Na pewno nowe Porsche podobnie jak reszta modeli z gamy, nadal będzie zapewniała niesamowite prowadzenie i radość z jazdy. Być może niedługo dowiemy się nowych informacji na temat nowego modelu Porsche, zwłaszcza gdy na drogi wyjadą pierwsze prototypy.

Foto. Autocar, RM Sotheby’s, materiały prasowe Porsche

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *