Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Toyota wprowadziła na rynek japoński nowego członka rodziny Crown, który nosi nazwę Crown Sport i należy do rodziny SUV’ów. Warto zaznaczyć, że Toyota wprowadza kilka modeli z rodziny Crown o zaskakujących nazwach, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Stanach Zjednoczonych podniesiony sedan jest znany jako Crown Crossover, a w Japonii właśnie jako Crown Sport.

Crown to jedna z flagowych marek Toyoty na rynku japońskim, a dotychczas była ona kojarzona głównie z limuzynami. Jednak nowa rodzina Crown prezentuje bardziej zróżnicowane podejście do motoryzacji, oferując różne typy nadwozia. Warto zaznaczyć, że poprzednie 15. generacji modelu Crown było dostępne w wielu różnych wariantach nadwoziowych, włączając w to kombi, coupe, vany i nawet pick-upy. Dlatego też nowa odsłona modelu w postaci crossovera nie jest aż taką niespodzianką.

Nowa Toyota Crown Sport – nowy japońsku SUV nie dla Europy

Dwa rodzaje hybrydy

Nowy Crown Sport dostępny jest w pierwszym etapie wyłącznie z układem hybrydowym, ale w grudniu dołączy do niego wariant hybrydowy typu plug-in (PHEV). Samochód jest nieco krótszy, szerszy i wyższy od modelu Crown dostępnego w Stanach Zjednoczonych. Ma 4720 mm długości, 1880 mm szerokości i 1565 mm wysokości. Jego napęd stanowi ten sam 2,5-litrowy układ hybrydowy, ale wersja PHEV otrzyma “silnik elektryczny o dużej mocy”. Crown Sport z wtyczką do ładowania zostanie także wyposażony w większy akumulator litowo-jonowy, który nie wpłynie negatywnie na przestrzeń wewnątrz samochodu.

Toyota włożyła wiele wysiłku w zaprojektowanie tego SUV-a, dbając przede wszystkim o jego wyjątkowy wygląd. Ten model, uważany za najbardziej kreatywny w serii Crown, został stworzony z niezmiennym założeniem – musi być niezwykle piękny. Aby osiągnąć ten efekt, Toyota dodała do prostoty ekscytujący element, trzymając się koncepcji nowej ery Crown. Przednia część nadwozia, przypominająca głowę rekina, to ewolucja, którą w Europie znamy z Priusa. Wąskie lampy do jazdy dziennej zostały strategicznie umieszczone w czarnej przestrzeni, nadając pojazdowi ostry i nieustraszony wygląd. Całość tworzy sportowy charakter.

Nowości we wnętrzu

W kwestii wyposażenia wnętrza nowy crossover używa pierwszego w historii Toyoty dachu o regulowanej akustyce, który “odbija dźwięki wewnątrz kabiny”. Jeśli chodzi o kabinę, to jest ona praktycznie taka sama, z oczywistymi zmianami koniecznymi po zmianie typu nadwozia z sedana na crossover. Samochód ma te same dwa ekrany o przekątnej 12,3 cala i wszystkie technologie znane z wersji północnoamerykańskiej.

Cena nowego Crown Sport wynosi 5 900 000 jenów, co odpowiada około 39 600 dolarów, więc po obecnym kursie wymiany walut jest to około 171 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że cena nie uwzględnia akcyzy. Toyota zakłada sprzedaż około 700 egzemplarzy tego modelu każdego miesiąca. Kolejnym modelem, który pojawi się na rynku, będzie wspomniany wcześniej Crown Sedan, którego premiera jest zaplanowana na listopad w Japonii, podczas gdy większy SUV Crown Estate trafi na lokalny rynek przed końcem roku. Czy doczekamy się premiery w Europie? Czas pokaże!

Nowa Toyota Crown Sport – nowy japońsku SUV nie dla Europy

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *