Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Nowa Honda Civic Type R ustanowiła rekord okrążenia toru Suzuka dla samochodu produkcyjnego z napędem na przednią oś – poinformował o tym producent!

Honda Civic Type R nowej generacji pokonała 5,8-kilometrową trasę w 2 minuty 23,120 sekundy, czyli o 0,873 sekundy szybciej niż jego poprzednik, Honda Civic Type R Limited Edition z 2021 r, do której należał poprzedni rekord. To doskonała informacja dla wszystkich tych, którzy obawiali się, że następca będzie wolniejszy i nie spełni oczekiwań. Oczywiście informacja o czasie z jednego toru nie jest jednoznaczna w temacie ogólnej szybkości auta, ale możemy spodziewać się, że na innych torach nowy Civic Type R również będziesz nieco szybszy.

Nowa Honda Civic Type R z rekordem toru Suzuka - 2:23,120

Rekordowy czas został ustanowiony 15 marca 2022 r. podczas testów, podsumowujących prace badawczo-rozwojowe nad nowym modelem. Civic Type R XI generacji to najnowszy model sportowy, który potwierdził swoje możliwości na kultowym torze Suzuka International Racing Course. Obiekt ten słynie z wymagających zakrętów i szykan na odcinkach, pokonywanych z dużą prędkością. Często określany jest jednym z najwspanialszych torów świata, a od 1962 r. pełni rolę poligonu doświadczalnego dla sportowych modeli Hondy. To właśnie na nim rozgrywane było niemal każde (poza dwoma sezonami) Grand Prix Japonii Formuły 1 od 1987 r.

Nowa Honda Civic Type R z rekordem toru Suzuka - 2:23,120

Co pod maską nowego Type R?

Pod maską nowej Hondy Civic Type R znajdziemy najprawdopodobniej 2-litrowy silnik o mocy 330 KM, która przekazywana jest na przednią oś za pośrednictwem manualnej, 6-biegowej skrzyni biegów. Producent wprowadził szereg zmian w zawieszeniu oraz układzie kierowniczym, które zwiększyły sztywność samochodu i finalnie pozwoliły uzyskać jeszcze bardziej sportowy charakter prowadzenia. Niestety to prawdopodobnie ostatnia generacja Hondy Civic Type R, która będzie w pełni spalinowa, ponieważ wszystko wskazuje na to, że kolejne generacje będą posiadały już napęd zelektryfikowany. Zatem jeśli planujecie zakup spalinowego Type R to macie ostatnią szansę!

Poniżej znajdziecie nagranie z rekordowego przejazdu po torze Suzuka

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *