Mazda ma już w przyszłym roku wprowadzić do obiegu samochody z silnikiem R6. Wprowadzenie ich może towarzyszyć poszerzeniu gamy modelowej.

Przez ostatnie lata fani Mazdy liczyli na wielki powrót do stosowania silników Wankla w samochodach osobowych oraz na wprowadzenie sześciocylindrowych rzędowych jednostek napędowych. Teraz nie jest to tajemnicą, że silnik rotacyjny u Japończyków zawita ponownie na początku 2022 roku. Niemniej jednak nie wiedzieliśmy zbyt wiele na temat “R-szóstek”. Do teraz. Magazyn Nikkei Asia donosi, że Mazda zacznie produkować samochody napędzane właśnie przez taki układ również już za dwa lata.

Przypomnijmy tylko, że rok temu Mazda chciała uzyskać patent na właśnie sześciocylindrowy silnik z ośmiostopniowym automatem. Jako źródła informacji na temat dat podaje się “producentów części samochodowych powiązanych z Mazdą”. Jeśli zaś chcemy mówić o miejscu, w którym powstawać będą nowe wozy, mówi się o fabryce w Hofu w mieście Yamaguchi w Japonii.

Mazda

Kolejne doniesienia, tym razem na temat paliwa, mówią, że nowe Mazdy będą napędzane tradycyjnie benzyną i olejem napędowym. Pojawi się również wariant Skyactive-X, czyli silnik łączący cechy układu benzynowego z wysokoprężnym.

Japoński producent pracuje nad rozwojem dużych i małych samochodów dla swojej gamy modelowej. Doniesienia z listopada sugerują, że SUV CX-5 następnej generacji ma być konkurencją dla marek z segmentu premium, do którego marka już od jakiegoś czasu próbuje dołączyć. Mimo że Mazda nie jest bardzo dużym producentem, to jej sprzedaż w ciągu ostatniej dekady była właściwie stale taka sama. Konkurencja jednak nie śpi, a Japończycy z Hiroszimy dobrze o tym wiedzą. Nowe układy silników spalinowych w połączeniu z tylnym napędem dadzą możliwość rozwoju sportowej dynamiki nowych samochodów.

Miło jest widzieć, że w erze coraz mniejszych silników, coraz większej nagonki na paliwa kopalne oraz ogólnej paranoi, w świecie nowoczesnych samochodów pojawiają się jeszcze przebłyski tej prawdziwej, starej dobrej motoryzacji, która łączy nowinki z tradycyjnymi układami.

Mazda

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *