Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Kia Sportage jest pierwszym modelem z serii Black Edition, która łączy atrakcyjny wygląd i najczęściej wybierane elementy wyposażenia dodatkowego

Kia Motors prezentuje najpopularniejszego SUV-a – Sportage – w ekskluzywnej wersji Black Edition. Na zewnątrz znakiem rozpoznawczym tej odmiany są detale lakierowane na wysoki połysk w kolorze czarnym. Produkcja Sportage Black Edition rozpoczęła się w listopadzie w zakładzie w Żylinie na Słowacji. Kia Sportage Black Edition jest oferowana we wszystkich dostępnych wersjach silnikowych, z napędem zarówno na dwa, jak i na cztery koła. Ceny zaczynają się już od 105.990 zł i obejmują korzyść dla klienta w wysokości 8.000 zł.

Kia Sportage

„Nowa wersja specjalna – Black Edition – powstała przez połączenie bardzo atrakcyjnego pakietu stylistycznego oraz najczęściej wybieranych opcji wyposażenia dodatkowego. Ta wersja Kia Sportage jest wyposażona w elementy pakietów – Business Line, Funkcjonalnego oraz Bezpieczeństwa, które były dostępne już wcześniej. Wszystko razem, jak zawsze w marce Kia, oferujemy teraz w bardzo atrakcyjnej cenie. Wartość wyposażenia dodatkowego wersji Black Edition – w porównaniu z wyposażeniem wersji L – wynosi aż 16.000 zł. Cena Sportage Black Edition jest wyższa o 8.000 zł w porównaniu z ceną wersji L. Tyle samo zyskają klienci, którzy zdecydują się na jej wybór. Sportage jest pierwszym modelem dostępnym w wersji Black Edition, który wprowadzamy do sprzedaży w Polsce. Szereg stylowych detali jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność naszego najpopularniejszego SUV-a i zapewnia klientom jeszcze więcej możliwości personalizacji jego wyglądu”.

mówi Piotr Stobiński, Dyrektor Produktu Kia Motors Polska

Sportage Black Edition to elegancki SUV, którego nadwozie jest wzbogacone detalami lakierowanymi na wysoki połysk w kolorze czarnym. Należą do nich osłona chłodnicy, dolne elementy przedniego i tylnego zderzaka, obudowy przednich świateł przeciwmgielnych i relingi dachowe. Ponadto, na wysoki połysk w kolorze czarnym są lakierowane również zewnętrzne listwy ozdobne na progach i zderzakach.

Kia Sportage

Sportage Black Edition ma także nowe, ciemniejsze emblematy Kia z przodu i z tyłu oraz czarny, błyszczący napis „Sportage” na środku pokrywy bagażnika. 17-calowe obręcze kół z lekkich stopów też mają czarny kolor i ciemniejsze dekielki z logo marki Kia. Klamki w kolorze nadwozia zastępują dotychczasowe chromowane.

Wersja Black Edition jest dostępna z siedmioma kolorami nadwozia, które znakomicie współgrają z czarnymi, błyszczącymi detalami. Należą do nich kolory Pearl Black, Deluxe White, Infra Red, Lunar Silver, Blue Flame, Casa White i Penta Metal. Wewnątrz Sportage Black Edition jest wykończony wysokiej jakości tapicerką materiałową z elementami skóry ekologicznej. Kierownica, dźwignia zmiany biegów i podłokietniki w drzwiach są pokryte skórą. Do wyboru jest również tapicerka skórzana (dostępna z Black Edition Plus) oferowana w kolorze czarnym i Carmelo.

Kia Sportage

Bogate wyposażenie seryjne zapewnia komfort i bezpieczeństwo

Wyposażenie Kia Sportage Black Edition obejmuje m.in. czujniki parkowania z przodu i z tyłu, elektryczną regulację odcinka lędźwiowego fotela kierowcy, elektrycznie składane lusterka boczne z kierunkowskazami, automatyczne wycieraczki z czujnikiem deszczu, automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne oraz automatyczną, dwustrefową klimatyzację.

System multimedialny jest wyposażony w 8-calowy ekran dotykowy z nawigacją i dostępem do usług UVO Connect drugiej generacji i zapewnia łączność Apple CarPlay i Android Auto. Dzięki stałemu dostępowi do internetu system dostarcza przydatne w trasie informacje, takie jak ceny paliw i położenie stacji benzynowych, lokalizację i dostępność miejsc parkingowych oraz informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym.

Do systemów asystujących seryjnie oferowanych w Sportage Black Edition należą: system automatycznego hamowania z 3 trybami pracy – miejskim, pozamiejskim i wykrywania pieszych na jezdni (FCA), system monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach (BCW), system monitorowania ruchu pojazdów podczas cofania (RTCW), asystent utrzymywania pasa ruchu (LKA), automatyczne przełączanie pomiędzy światłami drogowymi i mijania (HBA), system rozpoznawania znaków drogowych (SLA), system ostrzegania o zmęczeniu kierowcy (DAW).

Silniki benzynowe, wysokoprężne i miękka hybryda zapewniają niskie – zużycie paliwa, emisję oraz koszty eksploatacji

Sportage Black Edition jest dostępny z czterema silnikami do wyboru. Podstawowy, wolnossący, 132-konny, 1,6-litrowy silnik GDi generuje maksymalny moment obrotowy o wartości 160 Nm. Turbodoładowana, 1,6-litrowa jednostka napędowa T-GDi z bezpośrednim wtryskiem benzyny osiąga maksymalną moc 177 KM i maksymalny moment obrotowy 265 Nm. 1,6-litrowy silnik wysokoprężny Smartstream wytwarza maksymalną moc 115 KM i maksymalny moment obrotowy 280 Nm. W połączeniu z układem hybrydowym typu mild – w wersji EcoDynamics+ – osiągi wysokoprężnej 1,6-litrowej jednostki napędowej, wspomaganej przez 48-woltowy akumulator litowo-jonowy i silnik elektryczny, wzrastają do 136 KM i 320 Nm.

W zależności od silnika, Sportage Black Edition jest dostępny z napędem na przednie lub na cztery koła, a także z sześciobiegową przekładnią manualną lub z siedmiobiegową dwusprzęgłową skrzynią automatyczną.

Dodatkowo, dla wersji Black Edition jest dostępny pakiet Black Edition Plus, który kosztuje 7.000 zł. Pakiet zawiera takie elementy, jak automatyczne otwieranie pokrywy bagażnika, skórzana tapicerka dostępna w dwóch wariantach – czarnym oraz Carmelo, wentylowane oraz elektrycznie regulowane fotele przednie i regulowany na wysokość fotel pasażera.

Kia Sportage

Kia Sportage w Polsce

W wypadku Kia Sportage udział podstawowej wersji wyposażenia S w sprzedaży wynosi zaledwie 3%. Największą popularnością cieszy się wersja M, która ma blisko 50-procentowy udział w sprzedaży

Sprzedaż wersji specjalnej Business Line – bazującej na wersji L – stanowi 33%, natomiast udział wersji L – niespełna 3%. Topową specyfikację – GT Line – wybiera 11% nabywców.

Najwięcej klientów, aż 42%, decyduje się na zakup Sportage wyposażonego w wolnossącą jednostkę napędową 1.6 GDI. Udział w sprzedaży turbodoładowanego silnika 1.6 T-GDi wynosi 38%. 20% nabywców wybiera Sportage w wersji EcoDynamic+, czyli z hybrydowym układem napędowym typu mild (MHEV). Dwa razy więcej klientów decyduje się na zakup Kia Sportage z siedmiobiegową przekładnią dwusprzęgłową.

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *