Czas pożegnać się z kultowym modelem marki. Jak się okazuje doniesienia z początku tego tygodnia były prawdziwe. Ford oficjalnie potwierdził, że Fiesta zostanie wycofana z produkcji w czerwcu przyszłego roku. W związku z tym producent opublikował wzruszający filmik związany z modelem. Zobaczcie go koniecznie poniżej.

Jeden z najbardziej popularnych i najdłużej produkowanych modeli marki Ford przechodzi do historii. Według najnowszych informacji zostanie ona zastąpiona elektryczną wersją Pumy, która będzie produkowana w Niemczech od przyszłego roku. Historia modelu sięga lat 70. Wtedy to Fiesta zadebiutowała jako tańsza alternatywa na Escorta. Od razu stała się hitem. Nie zmieniło się to dotychczas, ponieważ miejski model Forda zajmował czołowe miejsca w rankingach sprzedaży w całej Europie i nie tylko. Produkcja ostatniej generacji odbywa się w Kolonii i według najnowszych informacji potrwa ona do czerwca przyszłego roku, ale jedynie w wersji pięciodrzwiowej. Zamknięcie produkcji modelu zabija również sportową odmianę ST.

Zakończenie produkcji Fiesty oznaczać będzie również koniec składania silników spalinowych w jednej z największych fabryk Forda. Zakład w Kolonii zostanie przekształcony w Centrum Elektryfikacji, gdzie od przyszłego roku produkowana będzie Puma EV. Ford ma w planach osiągnąć wynik 1,2 miliona wyprodukowanych aut elektrycznych w przeciągu najbliższych sześciu lat. Z kolei produkcja trzycylindrowego silnika 1,0 zostanie przeniesiona do fabryki Craiova w Rumunii. Od czasu wypuszczenia na rynek pierwszej generacji model sprzedał się w ponad 18 milionów egzemplarzach. Produkowana była łącznie w 13 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Meksyku, Argentynie, Brazylii oraz Afryce Południowej.

Ford potwierdza - koniec produkcji Fiesty w 2023 roku

Z pewnością smutne jest, że model, który był z nami na rynku od wielu lat kończy swoją produkcję. Ford zapewnia jednak, że przyszłość należy do elektryfikacji. Co za tym idzie producent zaangażuje się w produkcję oraz rozwój gamy samochodów elektrycznych. W rezultacie do 2024 roku Ford wprowadzi trzy zupełnie nowe modele elektryczne oraz cztery pojazdy użytkowe również bezemisyjne. Na początku tego roku pożegnaliśmy już Mondeo, ale jak przekonuje firma w przeciągu dwóch lat na rynku pojawi się jego elektryczny odpowiednik.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *