Polska Policja kupuje BMW serii 3, a na drugim końcu świata do służby trafia M5 Competition. To się nazywa rozbieżność

Każdy słyszał o niesamowitej flocie policyjnych superaut z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z pewnością jednak nie każdy wie, że australijska policja również ma wiele asów w rękawie, gdy potrzeba zatrzymać szybkiego przestępcę.

Do floty policji w australijskim stanie Wiktoria dołącza nowe BMW (F90) M5 Competition, które będzie patrolować autostrady wraz z będącymi już w czynnej służbie Holdenem Commodore SS, Teslą Model X, Mercedesem-AMG GLE63s i wieloma innymi mniej lub bardziej nietuzinkowymi, a przede wszystkim szybkimi autami. Posiada ono 4.4-litrowe, podwójnie doładowane V8 podkręcone do 625KM (w przeciwieństwie do 600KM w „zwykłym” M5).

Właściwie jest to obecnie najszybszy samochód policyjny w całej Australii, bo jest w stanie rozpędzić się do nawet 305 km/h, a pierwszą setkę osiągnie już po czasie 3,3s. Policyjne wyposażenie z pewnością przysparza supersedanowi dodatkowej masy, a oświetlenie pojazdu uprzywilejowanego zwiększa opór stawiany przez powietrze, jednak nie zmienia to faktu iż mamy do czynienia z autem, które będzie praktycznie niemożliwe do zgubienia przez uciekających przestępców lub amatorów sportów motorowych na autostradzie.

Ceny BMW M5 Competition w Polsce zaczynają się od 610 044 PLN. W Australii jest to 229 900 AUD (ok. 612 109 PLN). Lecz zanim zabrzmią głosy prawiące o marnotrawieniu funduszy, warto nadmienić iż supersedan znajduje się w rękach policji w Wiktorii na zasadzie najmu długoterminowego na okres jednego roku. Auto dostarcza autstraliska centrala BMW, która również wyposażyła wcześniej policję w modele 530d.

„Nasze 530d zaskoczyły policję swoim połaczeniem osiągów, komfortu, dynamiki i wydajności. Z naszym systemem Condition-Based-Servicing, auta te wykazują dużą wartość dla Policji w Wiktorii w cyklu służby. Teraz, gdy do jej floty dołacza niesmaowite BMW M5 Competition, poziom osiągów znacznie się podniósł. Gdy dodamy do tego bezpieczeństwo zagwarantowane przez napęd na cztery koła M-xDrive, M5 jako całość okazuje się być idealnym wyborem do dynamicznej w swojej naturze służby w policji”

mówi prezes BMW Group Australia, Vikram Pawah

Nie co dzień dane jest nam zobaczyć na ulicy ponad 600-konnego sedana w policyjnym malowaniu i z budzącymi grozę niebiesko czerwonymi światłami. Nawet jeśli jest to tylko na ograniczony czas, BMW M5 Competition kręcące się po Wiktorii na pewno da do myślenia wielu kierowcom i przekona ich swoją obecnością do większego respektowania ograniczeń prędkości.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *