Multiszlifierka należy do jednych z najbardziej wszechstronnych urządzeń dla każdej osoby, która zajmuje się majsterkowaniem, czy też pracuje przy swoim samochodzie w garażu. Za jej pomocą wykonać można całe mnóstwo czynności, a to wszystko dzięki wymienności nakładek.
Multiszlifierka – co to jest i do czego służy?
Multiszlefierka to narzędzie zwane czasem dremelkiem z racji na to, że firma Dremel jest jednym z dominujących producentów urządzeń tego typu. Po angielsku nazywa się ona combitool, co wskazuje na dużą uniwersalność. Multiszlifierka to urządzenie elektroniczne, które posiada wymienne końcówki, dzięki czemu za jego pomocą możemy wykonywać całe mnóstwo czynności takich jak szlifowanie, frezowanie, polerowanie, cięcie, czyszczenie, grawerowanie, wiercenie, rzeźbienie, a nawet żłobienie.
Multiszlifierki swą popularność zawdzięczają przede wszystkim swej uniwersalności, gdyż potrafią zastąpić wiele urządzeń, dzięki czemu stanowią świetne uzupełnienie warsztatu każdego majsterkowicza. W Polsce możemy zakupić multiszlifierki od firm takich jak wcześniej wspominany Dremel, Ferm, JCB, Proxxon, Top Craft, Einhell czy też MSW Motor Technics.
Jak zbudowane są multiszlifierki?
Urządzenie jakim jest multiszlifierka składa się z dwóch głównych części. Pierwsza z nich przypomina walec i jest to serce całego sprzętu, gdyż to za jego pomocą obsługujemy urządzenie. Ponadto jest ono wyposażone w wszechstronny ramię, który pozwala na wykonywanie prac w trudnodostępnych miejscach. Długość takiego ramienia to zazwyczaj nawet do około 100 centymetrów. Druga część jest z kolei największą zaletą multiszlifierek. Mowa oczywiście o nasadkach, a w zasadzie całym ich zestawie. Montuje się je do głównej części urządzenia, dzięki czemu całość jest poręczna, a także pozwala na wykonywanie precyzyjnych prac.
Jakie są najważniejsze parametry multiszlifierki?
Przy wyborze dobrej multiszlifierki powinniśmy się kierować kilkoma parametrami, jak i cechami tego urządzenia. Po pierwsze warto przyłożyć nieco uwagi do tego, ile waży takie urządzenie. Z reguły im lżejsze jest tym lepiej, gdyż korzystanie z niego będzie mniej męczące, co przełoży się na większą efektywność wykonywanych prac. Warto także zapoznać się z prędkością obrotową, a także mocą danego urządzenia.
Gdy zależy nam na mobilności i możliwości pracy w różnych sytuacjach, w tym tych wymagających mobilności warto postawić na multiszlifierkę akumulatorową. Najlepsze i najbardziej wydajne są te z bateriami li-on, czyli litowo jonowymi. Bardzo ważne jest także by główna część urządzenia była poręczna i ergonomiczna, dzięki czemu będzie można bezproblemowo używać jej przez dłuższy czas, nawet w trudno dostępnych miejscach.
Jak używać i do czego multiszlifierki?
Samo korzystanie z multiszlifierki to niezwykle proste zadanie. Urządzenie jest proste w obsłudze, poręczne, a także dość lekkie, dzięki czemu można korzystać z niego przez długi czas. Za pomocą typowej multiszlifierki można wykonać szereg prac. Należy do nich polerowanie, szlifowanie, cięcie, żłobienie, rzeźbienie, wiercenie, czyszczenie, grawerowanie, czy też frezowanie.
Najważniejsze podczas korzystania z urządzenia jest to, by pamiętać o bezpieczeństwie. Nie obędzie się więc bez okularów ochronnych, szczególnie gdy pracujemy na przykład ze szkłem, gdyż ewentualny odłamek, który poleci w złym kierunku może pozbawić nas wzroku. Zalecane są też rękawice ochronne w sytuacji, gdy urządzenie silnie drga, a my chcemy te wibracje stłumić. W tym celu nie poleca się jednak owijania multiszlifierki w jakikolwiek materiał, gdyż może doprowadzić to do jej przegrzania przez brak odpowiedniego chłodzenia.
Ile kosztuje multiszlifierka?
To ile zapłacimy za multiszlifierkę zależy oczywiście od tego jakiego producenta oraz model wybierzemy. Tańsze urządzenia potrafią kosztować nieco ponad 100 złotych, podczas gdy za flagową multiszlifierkę od renomowanego producenta można zapłacić nawet 700 czy 800, a ceny najlepszych dostępnych urządzeń przekraczają czasem i 1000 złotych. Za jakość, ale też przede wszystkim funkcjonalność jaką oferuje multiszlifierka warto jednak zapłacić odpowiedną cenę, gdyż zastępuje ona kilka urządzeń i oszczędza w ten sposób nie tylko miejsce w garażu, ale i pieniądze.